Czy możliwe jest odzyskanie pieniędzy zajętych przez komornika? Bardzo często- tak! Wielu dłużników dowiaduje się o istnieniu jakiegoś zadłużenia dopiero z zawiadomienia od komornika, zablokowania środków na rachunku bankowym lub od pracodawcy. Jeżeli świadczenie było nienależne (np. nakaz zapłaty został uchylony lub postępowanie zostało umorzone) możesz odzyskać zabrane przez komornika pieniądze!
Zgodnie z przepisem art. 410 k.c. świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle
zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył albo, jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia. Instytucja nienależnego świadczenia stanowi szczególną postać bezpodstawnego wzbogacenia. Istotą tego rodzaju świadczenia jest to, że do czasu uchylenia jego podstawy, świadczenie jest należne i może być skutecznie dochodzone. Jednak po opadnięciu podstawy świadczenia, mimo jej istnienia w chwili egzekwowania, świadczenie to staje się nienależne w rozumieniu przepisu art. 410 § 2 k.c. i wymagalnym staje się roszczenie o jego zwrot, co oznacza, że może być dochodzone przez tego, który nienależnie świadczył.
O odpadnięciu podstawy prawnej świadczenia można mówić także w sytuacji, w której świadczenie zostało spełnione na podstawie prawomocnego lub natychmiast wykonalnego orzeczenia sądu, które następnie zostało uchylone lub zmienione i doszło do prawomocnego oddalenia powództwa lub umorzenia postępowania.
Poszkodowanemu w związku z prowadzeniem niecelowej egzekucji może przysługiwać także roszczenie o naprawienie szkody (wyegzekwowane koszty egzekucyjne) na podstawie art. 415 k.c.
Nawet po wyegzekwowaniu przez komornika całej kwoty można ją odzyskać, jeżeli egzekucja była niecelowa!